Dizajn High Performance HMI rozhraní

High Performance HMI (HP-HMI) je prístup k dizajnu užívateľských rozhraní pre riadenie a monitorovanie priemyselných procesov. Jeho cieľom je pomôcť operátorov vykonať to najlepšie rozhodnutie v najkratšom možnom čase.

Takto navrhnuté obrazovky vyzerajú jednoducho a fádne, až nudne. Hovorí sa im aj „šedé obrazovky“ a operátori ich zo začiatku nemajú radi. Chýbajú im totiž sýte farby a animované plamene horákov, na ktoré boli zvyknutí. Následne, keď zistia, že môžu s pokojom čítať noviny a stačí im raz za 10 minút zdvihnúť zrak na obrazovky, sa ich názor nadobro mení.

Jeden zo základných princípov je totiž, že normálny stav sa zobrazuje šedou, nevýraznou farbou; problémový stav sa zobrazuje sýtou výraznou farbou. Preto stačí jeden pohľad a operátor okamžite vie, či má niečo riešiť – ak vidí sýtu farbu okamžite koná, ak je všetko šedé tak číta ďalej.

Príklad tradičného znázornenia výrobnej technológie. Snaha zachytiť reálnu podobu fyzickej prevádzky je na úkor pozornosti operátora. Pri každom pohľade musí premýšľať či je všetko v poriadku alebo musí konať. Nevidí to na prvý pohľad:

Naopak pri dodržaní princípov High Performance HMI nie je podstatné zachytenie výzoru technológie ale aby operátor instantne videl, keď musí konať – niečo svieti/bliká. Tiež vidí dáta v kontexte – okrem aktuálnej hodnoty hladiny v nádrži vidí aj jej doterajší priebeh a vie či hladina stúpa alebo klesá:

Detailne definuje tieto a mnohé ďalšie princípy norma ISA101 – Human Machine Interface, ktorá je v procese transformácie do novej IEC normy IEC63303 – Human-Machine Interface for Process Automation Systems.

Mám záujem o bezplatnú cenovú ponuku

Dohodnite si bezplatnú konzultáciu, navrhneme Vám efektívne riešenie šité na mieru.

 
Please enable JavaScript in your browser to complete this form.
Súhlas s GDPR

Súvisiace články

No posts found!