SCADA/MES - Riadenie výrobných procesov

SCADA (Supervisory Control and Data Acquisition) a MES (Manufacturing Execution Systems) sú základné technológie používané v priemyselnej automatizácii.

SCADA je systém, ktorý umožňuje operátorom monitorovať a riadiť priemyselné procesy z centrálneho miesta. Zbiera údaje v reálnom čase zo senzorov a zariadení, poskytuje grafické zobrazenie procesu. Operátori môžu analyzovať údaje, robiť informované rozhodnutia a zasahovať, keď je to potrebné. V tomto kontexte platí, že SCADA sú očami a rukami operátorov“, pretože im umožňuje vidieť, čo sa deje v prevádzke a riadiť ju na diaľku.

MES je softvérový systém, ktorý spolupracuje s vrstvou SCADA na riadenie a optimalizáciu výrobného procesu. Zameriava sa na koordináciu, sledovanie a optimalizáciu výrobných aktivít v prevádzke. MES poskytuje údaje o výrobe (zákazke) v reálnom čase, pomáha s jej plánovaním a pridelením zdrojov, monitoruje výkon strojov a pracovníkov a zabezpečuje aj kontrolou kvality. Integrovaním s podnikovými ERP systémami ako SAP umožňuje MES efektívne a plynulé fungovanie výroby.

Ignition a Aveva (ex-Wonderware) patria medzi najpoužívanejšie SCADA-MES softvérové riešenia súčasnosti.

Ignition je moderný a flexibilný SCADA-MES systém vyvinutý spoločnosťou Inductive Automation.

Jeho vynikajúcimi vlastnosťami sú flexibilita – možnosť jednoducho vytvárať špecifické riešenia a otvorenosť – bezproblémová integrácia rôznych zariadení a systémov/databáz.

Ignition je tiež známy svojou cenovou dostupnosťou a transparentným jednoduchým licencovaním – cenník je verejne k dispozícii na stránkach výrobcu.

V neposlednej rade zvyšuje popularitu tohto softvéru aktívna celosvetová komunita užívateľov, ktorých skúsenosti a pomoc ocenia začiatočníci aj skúsení.

Rovnako k tomu prispieva aj bezplatná online tréningová platforma Inductive University či komunitou poháňaná platforma na zdieľanie vlastných rozšírení a modulov – Ignition Exchange.

My ako IoT Industries Slovakia sme certifikovaný systémový integrátor pre Ignition.

Wonderware sa preslávil prvým SCADA/HMI systémom založenom na operačnom systéme Windows, nazvanom InTouch.

Uviedli ho na trh v roku 1989 a znamenal revolučný posun od textového zobrazovania informácií ku grafickému. To umožňovalo užívateľom lepšie pochopenie a efektívnejšie ovládanie priemyselných procesov. Bol to začiatok celosvetového boom-u pre InTouch v deväťdesiatych rokoch minulého storočia, nevylučujúc Slovensko a Česko

Odvtedy sa ich portfólio výrazne rozšírilo o produkty ako Wonderware Historian, Wonderware System Platform  či Wonderware MES. Po 30 rokoch začali byť známy pod menom Aveva.

Aveva patrí k svetovej špičke na poli priemyselných softvérových riešení s veľkým uplatnením v medzinárodných korporáciách.

Naši inžinieri sú certifikovaní vývojári Aveva produktovej rady Wonderware s viac ako 15 ročnými skúsenosťami.

Mám záujem o bezplatnú cenovú ponuku

Dohodnite si bezplatnú konzultáciu, navrhneme Vám efektívne riešenie šité na mieru.

 
Please enable JavaScript in your browser to complete this form.
Súhlas s GDPR

Súvisiace články